
Johan Oljeqvist, chef Fryshuset.
Foto: Johannes Äng
Hur fick du ditt första chefsjobb?
– Det var under värnplikten som jag fick min chans. 19 år gammal och ansvarig för en fjärdedel av besättningen på ett minfartyg. Sedan dess har jag varit chef.
Då var jag inte en särskilt bra chef. Hur/varför – berätta!
– Som ung förstod jag inte riktigt att man som ledare är mentalt långt före medarbetarna i förändringsprocesser, eftersom man hunnit tänka så mycket mer. Det innebar att jag ibland drev igenom förändringar för snabbt. Medarbetarna var inte alltid på samma plats som jag.
– Ett annat problem, som jag fortfarande har, är en tendens att tro att andra kan läsa mina tankar. Jag verifierar inte alltid att jag och mottagaren har uppfattat samma sak. Som chef har man makt, och därför ett större ansvar att se till att alla förstått. Det kan jag glömma ibland.
Upplever du att du har balans mellan jobb och privatliv? Berätta!
– Vad menar du med balans?
Hm… Jobbar du för mycket?
– Jag delar inte in livet i olika sektioner. Livet är livet. Jag har ett jobb som är viktigt för mig som människa. Så nej, jag upplever inte att jag jobbar för mycket. Och jag känner mig inte stressad. Jag antar att jag har balans!
Säg en talang du önskar att du hade!
– Det är enkelt: Jag önskar att jag var en riktigt bra dansare! Jag tycker inte att jag är bra på att dansa. Det begränsar mig, och jag gillar inte att begränsas, framförallt inte av mig själv.
Säg några ord eller fraser du har en tendens att överanvända…!
– ”I min värld”. Jag tror att jag med det uttrycket vill visa att jag har respekt för att det finns olika perspektiv, och att det jag säger därför inte är en absolut sanning. Men jag överanvänder det helt klart.
- Fryshuset i Stockholm växer så att det knakar. I en tid av repressiva tongångar vill organisationens vd Johan Oljequist omfamna nazister och ge brottslingar en andra chans.
- I februari 2024 träffar han Chefstidningens reporter Tim Andersson för ett samtal om ett ledarskap grundat i kärlek och radikalitet.
- De talar om nödvändigheten i att ge människor en andra chans.
- Om att det faktiskt fungerar – om det görs på rätt sätt.
- Om gången han fick analysera en dikt under en anställningsintervju.
- Och mycket mer. LÄS HELA INTERVJUN HÄR