



Sus Lantz
Socialchef Hässleholms kommun
För mig är det viktigt att hela tiden ha i bakhuvudet varför jag blev socialarbetare en gång i tiden. Jo, för att jag tillsammans med andra vill göra det mesta möjliga för utsatta människor. Därför tänker jag att i höst vill jag göra fler saker tillsammans med andra. Vi måste bli bättre på att kroka arm med varandra, med politiken och medborgarna för att skapa tillit, förtroende och mervärde.
På jobbet tror jag på att skapa en balans mellan tydliga ramar och förväntningar samtidigt som det är viktigt med de mjuka värdena som att bygga relationer. Vi behöver ständigt träna på att prata om det som är bra, men också det vi kan göra ännu lite bättre och känna att det inte är farligt. Jag hoppas att vi har så ärliga och öppna relationer på arbetet att vi kan klara att säga det vi tycker och tänker samtidigt som vi är snälla mot varandra.
Jag vill också ge mer hopp och mod till mina medarbetare. Vi duger som vi är! I höst skulle jag vilja att vi vågar testa nya saker som vi inte gjort förut (gärna med våra medborgare) och berätta för varandra när vi gör bra saker.
Det jag vill göra mindre av… Ibland gör vi saker utan att tänka efter varför vi gör dem – det har blivit slentrian. Vi behöver självklart ha koll på läget men ibland undrar jag om vi både dokumenterar och mäter för mycket – vad är det som gör skillnad? Att skapa tillit och goda relationer till de vi finns till för är kanske inte helt lätt att mäta. Vi är också väldigt bra på att starta nya saker men inte lika bra på att sluta göra saker.
Kanske ska vi också ha färre möten. Jag tänker ibland – vad kostar det egentligen att alla dessa människor sitter här på det här mötet? Ger det vi gör här något värde? Eller hade vi kunnat använda pengarna till något annat?
Jag tänker att balansen mellan ramar och effektivitet kontra relationer och tillit är något jag som chef arbetar med hela tiden.

Lena Bergengren
HR-direktör Radisson Hotel Group
Radisson fortsätter att växa med nya hotellöppningar, bland annat i Oslo och Bryssel, och vi har stort fokus på att utveckla våra ledare. Med mycket i rörelse är det viktigare än någonsin att ha rätt person på rätt plats. I höst kommer jag därför att fokusera ännu mer på att koppla vår globala people-strategi till affären och att säkerställa att våra team har förutsättningar att lyckas. Det handlar om att skapa tydlighet, bygga tillit, och ge våra team rätt förutsättningar – oavsett var i världen de verkar.
Vi ska komma ihåg att HR (People & Culture) ska driva värde, inte processer för processernas skull. Därför blir hösten en tid för att skala det som fungerar, stärka och utveckla våra ledare.
Jag vill även lägga till att AI inte längre är framtiden – det är här nu. I höst handlar det inte bara om att använda AI, det handlar om att lära nytt och ständigt utvecklas. Jag tror det är jätteviktigt att vi som ledare även ser AI som en partner i stället för ett hot och det bästa med AI är att det frigör tid för mig att fokusera på det viktigaste – relationer, kreativitet och strategiskt tänkande.
Om det är något de senaste åren jag har lärt mig är det att förändring är konstant. Flexibilitet har varit en avgörande egenskap för mig i mitt ledarskap. Oavsett om det handlar om nya arbetsmodeller, teknologier eller oväntade förändringar, är förmågan att snabbt anpassa mig har varit en superkraft. Det är inte de största eller mest kraftfulla företagen som klarar sig bäst, utan de som kan förändra sig snabbast.

Sara Arvidson
Kommunikationsdirektör Sveriges Lantbruksuniversitet
Som kommunikationsdirektör på SLU har man en stor verksamhet att kommunicera kring. Vi finns på 32 platser i landet, bedriver mycket forskning och utbildar dem som ska säkra havens, skogens och markens framtid. I en så stor organisation blir kommunikationen lätt rörig så det jag ska göra mer av i höst är att samla och prioritera. Vi behöver göra mer av saker som för människor samman och lära oss av varandras världar. Vi måste jobba mer ihop. Det är svårt ja, men det är när vi arbetar tillsammans som det händer grejer.
Vi har precis dragit i gång SLU Live – en satsning på ledningskommunikation där jag intervjuar vår rektor Maria Knutson Wedel om varför ledningen fattar de beslut de gör. Vi gör det för att hela organisationen ska förstå vart vi är på väg – och för att alla ska kunna ställa frågor.
Det vi ska ägna mindre tid åt är – stuprör och revirtänkande. Och vi ska göra mindre av ad hoc-grejer. Vi som kommunikationsavdelning måste renodla kommunikationen. Vi kan inte hjälpa 4 000 medarbetare med allt de ber om. Vi måste vara pedagogiska och förklara varför vi prioriterar som vi gör. Varför vi i en alltmer polariserad värld måste ägna oss åt smart impact storytelling. Vi måste vara proaktiva, inte bara skryta när något gått bra. Vi måste helt enkelt våga vara modiga!